Haber

Merdan Yanardağ’a ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan 8 yıl 2 aya kadar hapis

Tele 1 TV Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ’ın BirGün gazetesinde yayınlanan “Faşizm ve İslamcı Faşizm” başlıklı yazıları nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan yargılandığı davada mütalaa verildi. Savcı, Yanardağ’ın 8 yıl 2 ay hapisle cezalandırılmasını istedi.

ANKA’nın haberine göre Merdan Yanardağ’ın yargılanmasına bugün İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Başka bir suçlamayla tutuklanan Yanardağ bu duruşmaya katılmadı. Duruşmaya Yanardağ’ın avukatı ile müşteki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı katıldı.

Duruşmada savcı vakıfla ilgili mütalaasını açıkladı. Savcı, mütalaasında sanıkların 10 Nisan-29 Mayıs 2022 tarihlerinde Birgün gazetesinde 7 bölüm halinde yayınlanan “Faşizm ve İslami Faşizm” başlıklı yazılara sahip olduğunu belirtti. “Cumhurbaşkanına zincirleme şekilde hakaret” kabahatinden yıl 5 aydan 8 yıl 2 aya kadar hapis cezası.

Müşteki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatı, mütalaaya katıldıklarını belirterek, sanıkların cezalandırılmasını talep etti. Sanık avukatı da mütalaaya karşı savunmasını hazırlamak için süre istedi.

MAHKEME SONRAKİ DURUŞMANIN HAZIRLANMASINA KARAR VERDİ

Mahkeme, müşteki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın avukatının davaya katılma talebini kabul etti. Sanık Yanardağ’ın mütalaaya karşı savunmasını alarak bir sonraki duruşmada hazır bulunmasına karar veren mahkeme, duruşmayı 14 Kasım’a erteledi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu